Wymiana handlowa z Ukrainą – o czym należy pamiętać
Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała zwiększenie polskiego eksportu. Coraz więcej polskich firm rozważa rozszerzenie sprzedaży na Ukrainę. Jakie formalności powinni wziąc pod uwagę?
W pierwszej kolejności należy przypomnieć, że Ukraina nie należy do Unii Europejskiej i jest traktowana jako tzw. kraj trzeci. Wywóz towarów do Ukrainy dokonany w związku z ich sprzedażą będzie więc dla celów podatkowych rozliczany jako eksport.
Jak rozliczyć eksport
Krajowa sprzedaż towarów opodatkowana jest co do zasady podstawową stawką VAT wynoszącą 23 proc. lub stawkami obniżonymi (w zależności od przedmiotu dostawy). Eksport towarów do Ukrainy może korzystać z zerowej stawki VAT, jeżeli sprzedawca jest w posiadaniu odpowiednich dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE.
Zgodnie z polskimi przepisami o VAT, stawka VAT zero proc. w eksporcie ma zastosowanie, jeżeli towar znajdujący się na terytorium Polski został wywieziony poza terytorium UE (tu: do Ukrainy) oraz podatnik (sprzedający) otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT (za okres, w którym nastąpiła dostawa lub za następny okres rozliczeniowy). W praktyce wywóz towaru poza UE, do państwa trzeciego najczęściej jest dokumentowany za pomocą komunikatu IE599, który jest wysyłany z teleinformatycznego systemu organów celnych.
Kompletowanie komunikatów IE-599 nie zawsze jest sprawą łatwą i oczywistą. Jeżeli dany przedsiębiorca przeprowadza wiele transakcji sprzedaży na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta